Back to Top

3 items tagged "آموزش سندبلاست"

نتایج 1 تا 3 از کل 3 نتیجه

انتخاب ساینده برای سندبلاست

Category: ساینده ها
ایجاد در یکشنبه, 14 تیر 1394 08:44

مقدمه :
سندبلاست فرآیندی است که در آن ماسه ، دانه های شیشه ، ساچمه ، و دیگر ساینده ها بوسیله یک دستگاه در سراسر یک سطح سخت پرتاب شده ، که باعث می شود سطح به حالت سمباده خورده و صیقلی به نظر برسد . سندبلاست اغلب برای زدودن و حذف آخرین لایه روی سطح ، یا زدودن زنگ و یا برای آماده سازی سطح برای اجرای رنگ آمیزی یا اجرای عایق یا پوشش انجام می شود .نوع ساینده مصرفی در اجرای سندبلاست بستگی به مقدار سختی و مقاومت لایه مورد نظر برای زدودن دارد ، هر چقدر زدودن و پاک کردن لایه روی سطح مشکل تر باشد می بایست از ساینده مقاوم تر استفاده نمود و برعکس هرچقدر تاب و تحمل سطح مورد نظر در برخورد ساینده با آن کم باشد می بایست ساینده ای را برای اجرای سندبلاست انتخاب نمود که در ملایم تر روی سطح اثر بگذارد.
در زیر دستورالعمل نحوه انتخاب ساینده مناسب برای اجرای سندبلاست را بیشتر توضیح میدهیم .
1- برای شروع ، اگر شما از مقاومت سطح مورد سندبلاست مطمئن نیستید بهتر است از یک ساینده با مقاومت متوسط یا کم بهره ببرید .
پوسته گردو و یا چوب گردو یک ساینده ملایم است که شما می توانید برای اجرای سندبلاست استفاده نمایید . و از آنجائیکه به طور کامل تجزیه پذیر است از نظر زیست محیطی نیز نگرانی ایجاد نمی کند . چوب ذرت را نیز به عنوان یک ساینده ملایم در اجرای سندبلاست مورد استفاده قرار می دهند . این ساینده نیز مانند چوب گردو تجزیه پذیر بوده و مشکلات زیست محیطی به همراه ندارد . سنگ پا نیز یک ساینده ملایم محسوب شده که برای سندبلاست چوب و پاک نمودن رنگ از روی سطوح چوبی گزینه مناسبی است .
2- دانه های شیشه را به عنوان یک ساینده در نظر بگیرید . دانه های شیشه سطحی به مراتب نرم تر و درخشان تر و جذاب تر نسبت به ساینده های گوشه دار ایجاد می نماید . گلاسبید یا دانه های شیشه می توانند بیش از 30 بار مجددا در سندبلاست بازیافت شوند . خرده های شیشه مورد استفاده در سندبلاست که 100 درصد از بطری های بازیافتی ساخته میشوند نیز به عنوان ساینده مورد استفاده قرار می گیرد .
3- مهره های پلاستیکی نیز به عنوان ساینده مناسب در صنایع خودرو مورد استفاده قرار میگیرند . مهره های پلاستیکی از اکریلیک ، پلی استر ، ملامین و اوره ساخته می شوند. این نوع از ساینده می توانند نرخ بالایی از زدودن سطح را بدون آسیب یا تاب برداشتن سطح متریال مورد سندبلاست ارائه دهند .
4- زمانی که از ساینده اکسید آلومینیوم استفاده می کنید باید مراقب باشید ، این ساینده از دانه های ریز اکسید آلومینیوم تشکیل شده و بسیار ماندگار است ، یکی از معایب این ساینده در سندبلاست این است که باید بعد از مصرف ساینده مواد جمع آوری و دفع شود .
5- برای سخت ترین و مقاوم ترین سطوح استفاده از کربید سیلیکون مرسوم است . کربید سیلیکون مقاوم ترین ساینده در دسترس در صنعت سندبلاست است . این ساینده اجرای سندبلاست را در زمان کوتاهتر و هزینه کمتر نسبت به سایر ساینده ها فراهم می نماید .
6- زمانی که سطح مورد نظر باید از نظر ظاهری به شکل خاصی آماده سازی شود از گریت فولادی یا گلوله های فولادی استفاده می شود . اگرچه گریت فولادی و گلوله های فولادی برای سندبلاست نسبت به اکسید آلومینیوم نرم تر هستند ولی سطح سندبلاست شده توسط آنها سطحی به مراتب بهتر برای چسبندگی لایه رنگ ایجاد می کند . سطح سندبلاست شده توسط گریت فولادی صاف و صیقلی به نظر می آید . از گلوله های فولادی می توان تا 3000 بار برای اجرای سندبلاست استفاده نمود . همچنین استفاده از این نوع ساینده گرد و غبار کمتر به همراه دارد.
7- سندبلاست با یخ خشک یکی از جدیدترین روشهای سندبلاست است ، که با استفاده از پرتاب گرانول های یخ خشک به وسیله هوای فشرده به سطوح باعث آماده سازی و پاکسازی سطوح می شود . سندبلاست یخ خشک برای تمیز کاری ماشین آلات ، تاسیسات و تجهیزات الکترو مکانیکی و سطوح دیگری که باقیماندن ضایعات سندبلاست سنتی در آن محیط ها مضر باشد کاربرد دارد . روش سندبلاست با یخ خشک (dry ice blasting ) روشی است بدون رطوبت ، زیرا یخ خشک در واقع Co 2 جامد است که بعد از تماس با قطعه از فاز جامد مستقیما به فاز گاز تبدیل می شود . یخ خشک در برخورد با سطوح اثری ملایم در عین حال پاک کننده دارد.

ربات سندبلاست قسمت دوم

Category: سند بلاست
ایجاد در چهارشنبه, 16 ارديبهشت 1394 08:58

قسمت دوم مقاله ربات سندبلاست
قسمت دوم :
هزینه های بالای نیروی انسانی برای اجرای سندبلاست و عوارض زیست محیطی مرتبط با آن باعث شده که کارهای مرتبط با زنگ زدایی و اجرای پوشش های عایقی به سمت کشور هایی که از نظر قوانین زیست محیطی سهل انگاری بیشتری دارد سوق داده شود . در برخی از این کشور ها پسمانده های سمی ناشی از اجرای سندبلاست در اقیانوس ها ریخته می شود که عواقب وحشتناکی بر روی اکوسیستم های دریای ایجاد میکند . در حال حاظر برای حل نگرانی های ناشی از سندبلاست ، برخی از کارخانه های کشتی سازی برای پاکسازی سطوح کشتی های خود از روش واتر جت یا فشار بالای آب (UHP) (Ultrahigh pressure ) استفاده می کنند .
نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا برای کیفیت بالاتر و دلایل زیست محیطی از روش واتر جت برای پاکسازی کلیه سطوح استفاده می نمایند. روش UHP با استفاده از فشار بالای آب ،2500 بار یا بیشتر به حذف پوشش های روی بدنه کشتی ها می پردازد . این روش نسبت به سندبلاست دارای مزایایی است که مهمترین آن حذف ضایعات و گردغبارهای ساینده های سندبلاست مانند ماسه سیلیس و عواقب زیست محیطی آن است . متاسفانه نازل دستگاه واتر جت دستی ، سنگین و خسته کننده بوده و از نظر راندمان کاری نسبت به روش سندبلاست کارایی کمتری دارند . بازیافت آب مصرفی ناشی از واترجت و همچنین تجهیزات و دستگاههای  واتر جت در قیاس با تجهیزات سندبلاست پرهزینه ترند . برای افزایش کارایی سیستم UHP واترجت و همچنین حذف مشکلات کار با نازل های دستی واترجت بسیاری از شرکت ها از ماشین آلات ساده توسعه یافته ای برای زنگ زدایی استفاده مینمایند. این ماشین ها معمولا از یک پوشش دهنده تشکیل شده اند که ناحیه مورد نظر در بدنه کشتی که عملیات رنگ برداری روی آن انجام می شود را می پوشانند و همچنین یک سیستم خلا برای بازیابی و جمع آوری آب مصرفی وجود دارد . حداقل 7 نوع از این دستگاهها در شرکت های آمریکایی و اروپایی استفاده شده است . این دستگاهها  به دو نوع کلاس تقسیم می شوند . اولین دسته از این دستگاهها به شکلی است که از یک دکل یا بازو بلند تشکیل شده که بر روی انتهای این بازو یک دستگاه واتر جت یا سند بلاست تعبیه شده و پایه این بازو به صورت متحرک بر روی درای داک ((dry dock قابل جابجا شدن است . یک نمونه از این دستگاهها ، دستگاه Hammelmann dock master  است که بر روی یک کامیونت نصب شده و بر روی عرشه داک به عقب و جلو حرکت می کند . و می تواند با استفاده از بازوی متحرکی که بر روی آن نصب ده سطح بدنه کشتی را سند بلاست نماید . ( Hammelmann 2002 )
قابلیت افزایش کارایی این ماشین آلات زمانی ممکن است که پایه آنها روی سطح Dry Dock به راحتی قابل حرکت باشد . بسیاری از سحطوح منحنی پیچیده روی بدنه کشتی ها ، چالش بزرگی برای این نوع از دستگاهها هستند . بسیاری از اپراتورهای این دستگاه از کنترل کم و خسته کننده بودن کار با این دستگاه گزارش نمودند .
نوع دوم و معمول تر این دستگاهها همان UHP  ( Ultra high pressure )مجهز به وکیوم خلاء و خزنده بر روی بدنه کشتی ها است . این دستگاهها از یک سیستم خلاء برای متصل ماندن به بدنه و همچنین جمع آوری آب حاصل از واترجت بهره می برند .


شکل :  نمونه ربات واترجت که با اتصال خلا به سطوح متصل سندبلاست
میشود و بر روی بدنه کشتی می خزد را نمایش میدهد

دستگاه توسط چرخهایی که با قدرت الکتریسیته و یا قدرت کمپرسور هوا رانده می شود بر روی بدنه کشتی به حرکت در می آید . بسیاری از این نوع دستگاههای واترجت به یک سیستم وینچ مجهزه بوده تا در ارتفاع بالا کشیده شده و همچنین برای حرکت در نقاط مشکل دستگاه را کمک کند .
محبوب ترین نوع دستگاه در این کلاس کاری دستگاه Flow hydrocat ( Flow 2002 ) نام دارد . ماشین های مشابه دیگری نیز توسط  شرکت ها و پیمانکاران سندبلاست دیگر نیز طراحی ، ساخته و به کار گرفته شده اند .
 این نوع از دستگاههای UHP خرنده بر روی بدنه مخازن و کشتی ها از نظر سرعت اجرای سندبلاست سطوح همانند سرعت پاکسازی دستی بوسیله اپراتور و گان دستی است . این نوع از سندبلاست با توجه به سیستم وکییوم و خلاءی که بهره میبرد جلوی گرد و غبار و آلودگی را گرفته و نیازی به برپانمودن چادر در اطراف بدنه کشتی بی نیاز است .   سیستم خلاء این ربات سندبلاست باعث کاهش صدای سندبلاست می شود و اجازه می دهد همزمان با اجرای سندبلاست و رنگ زدایی بدنه مابقی عملیات نیز در همان محدوده از کشتی اجرا شود .
ربات سندبلاست خزنده با استفاده از سیستم وکییوم خلاء به بدنه متصل شده و نیازی به داربست نداشته و با حداقل اشغال فضای کار به
اجرای سندبلاست می پردازد .
ربات های سندبلاست ، وکییوم ، انواع دیگر مغناطیسی خزنده تنها برای کاربردهای خاصی در زنگ زدایی بدنه کشتی ها استفاده می شوند .درگفتگو با چند کارشناس صنعت کشتی سازی ، شرکت سندبلاست و  چند پیمانکار سندبلاست ، به نظر می رسد دلیل خارج شدن این نوع ربات از صنعت سندبلاست : یک به دلیل برآورده نکردن انتظارات عملیاتی و عملکردی و دوم ازدیاد هزینه سندبلاست بابت هر متر مربع از
 اجرای سندبلاست است . در کنسرسیوم ملی مهندسی رباتیک ( NREC ) ، ما سه نوع از ربات های سندبلاست تجاری را مورد آزمایش قرار دادیم . این ربات ها برای زدودن ، پاکسازی و سندبلاست سطوح دیواره های فلزی ، با پوشش رنگ اپوکسی یا سطوحی شامل منحنی های محدب ، مقعر ، عمودی ، افقی و وارونه ، مشابه سطوحی که در سندبلاست کشتی های بزرگ یافت میشود مورد آزمایش قرار دادیم .
در تمام موارد ربات های سندبلاست توسط اپراتور های با تجربه سندبلاست هدایت شدند . عملکرد ربات های سندبلاست در حالت و سطوح مختلف در حین اجرای سندبلاست فیلم برداری و زمانگیری شده ، این زمانگیری ها به ما اجازه داد تا توان عملیاتی ربات های سندبلاست را به ازای هر متر مربع محاسبه نماییم . د رآزمایش ما ماشین هایی که به پمپ UHP متصل شده بودند قادر بودند آب را به چندین گان اپراتور واترجت برسانند . در هر مورد ربات های سندباست به چندین مورد عملکرد ضعیف مواجه هستند .
در حالی که به نظر می رسد عوامل متعددی باعث این عملکرد ضعیف ربات ها می شدند ، اما مهمترین عاملی که به نظر می رسد کانسپت یا ایده نوع اتصال ربات به بدنه سطح فولادی است ( که از طریف وکییوم و ایجاد خلاء انجام می شود ) . دو دستگاه اول سندبلاست که توسط سیستم خلاء به بدنه کشتی یا سطح فولادی چسبیده بودند و در حال اجرای سندبلاست از نظر سرعت حرکت بر روی برسطح دچار محدودیت بوده و همچنین اغلب این اتصال خلاء با دیوار آزمون قطع می شد و دستگاه از سطح فولاد جدا می شد .
نیروی فراهم شده توسط سیستم خلا باید به قدری قوی باشد که بتواند دستگاه سندبلاست را در موقعیت اجرای سندبلاست در یک سطح عمودی نگه دارد و همچنین باید به اندازه ای باشد که بتواند بر روی سطح نیز حرکت کند ، در عمل نیروی چسبندگی ناشی از سیستم خلاء یا به اندازه ای ضعیف بود که باعث جدا شدن دستگاه از سطح می شد و اغلب سقوط می کرد یا به قدری قوی بوده سطح محکم چسبیده بود که نمی توانست بر روی سطح حرکت کند و به اجرای سندبلاست بپردازد .
پیشرفت اجرای سندبلاست اغلب آهسته ، نامنظم و دشوار بود و به معنای واقعی کلمه کنترل ضعیفی داشته که اغلب نیاز به سندبلاست مجدد نقاط از دست رفته داشت . هر دو نوع ربات سندبلاست که توسط سیستم خلاء به سطح فولاد متصل بودند هنگامی که به محل تغییر وضعیت سطح می رسیدند ( مانند محل جوش ها ، اتصال ورقها  به علت تغییر در سطح با شکسته شدن مهر موم خلاء از سطح جدا می شدند.
ربات سوم سندبلاست یک ربات مغناطسی است که توسط شرکت jet edge تولید شده است .
ادامه دارد ...................

استاندار سندبلاست ایزو 8501

Category: سند بلاست
ایجاد در سه شنبه, 01 ارديبهشت 1394 13:03

حفاظت سازه های فلزی در برابر خوردگی بوسیله رنگ آمیزی

مقدمه :

عملکرد و دوام هر نوع پوشش رنگی به طور قابل ملاحظه ای متاثر از آماده سازی سطح قبل از رنگ آمیزی است . به همین دلیل ، انتخاب روش آماده سازی سطح در مورد سازه های فلزی بسیار حائز اهمیت بوده و در رفتار خوردگی آن سازه موثر است . انواع مختلفی از روشهای آماده سازی سطوح وجود دارد که با توجه به شرایط سطح ، سیستم رنگ آمیزی انتخاب شده ، دوام مورد انتظار از پوشش ، مسائل اقتصادی و شرایط زیست محیطی و ملاحظات دیگر قابل استفاده می باشد .

در زیر ما برخی از روشهای معمول که بر روی فولاد کربن دار با پوشش یا بدون پوشش حفاظتی سطح ، فولاد گالوانیزه ، آلومینیوم و آلیاژ های سبک ، استفاده می شود مطرح می کنیم .

عملکرد و کارایی پوشش های رنگی به طور قابل ملاحظه ای تحت تاثیر سطح آماده شده قبل از اجرای رنگ آمیزی است .

عوامل اصلی مرتبط عبارتند از :

1- میزان زنگ زدگی و پوسیدگی سطح

2- وجود و میزان آلاینده ها همچون نمک ها ، گرد و غبار ، روغن و گریس

3- مشخصات سطح

استاندار ایزو 8501 در واقع روش بصری ارزیابی پاکسازی سطوح برای تعیین سیستم روش رنگ آمیزی فراهم می نماید . این استاندارد به 4 قسمت تقسیم می شود.

استادندارد ایزو 1-8501 : 2007 ، در این استاندارد درجه بندی زنگ زدگی و درجه بندی آماده سازی بستر های سطوح فولادی بدون پوشش و بستر سطوح فولادی بعد از برداشتن یکپارچه پوشش های قبلی

استاندارد ایزو 2-8501 : 2007 درجه بندی آماده سازی بستر های فولادی از قبل پوشش داده شده پس از حذف موضعی پوشش های قبلی

استاندارد ایزو 3-8501 : 2007 درجه بندی آماده سازی درز های جوش شده ، لبه ها و نواحی دیگر با عیوب سطحی

استاندارد ایزو 4-8501 : 2006 شرایط اولیه سطح ، درجه بندی آماده سازی و زنگ زدگی سریع در ارتباط با واتر جت فشار بالا

این مقاله فقط به قسمت های 1 و 2 مربوط می باشد .

استاندارد ایزو 8501

این استاندارد به موارد زیر می پردازد .

درجه بندی زنگ زدگی سطوح و درجه بندی آماده سازی سطوح فولادی بدون پوشش ، همچنین درجه بندی سطوح فولادی بعد از برداشتن پوشش قبلی سطوح به صورت یکپارچه از روی آن

این قسمت از استاندارد ایزو 8501 ( ISO 8501 ) به شناسایی 4 درجه از خوردگی و زنگ زدگی سطوح که به طور معمول در سطوح بدون پوشش ایجاد می شود می پردازد ( شکل 1 )

درجه A : سطح فولاد توسط مقدار زیادی از اکسید زنگ حاصل از نورد فولاد پوشیده شده ولی در عین حال مقدار زنگ زدگی جزئی
می باشد . ( تصویر A )

درجه B : در این حالت شروع فرآیند زنگ زدگی بر روی سطح فولاد آغاز شده است و همچنین اکسید های حاصل از نورد فولاد شروع به پوسته پوسته شدن کرده و در حال جدا شدن از سطح فولاد می باشد ( تصویر B )

درجه C : در این درجه از زنگ زدگی اکسید های حاصل از نورد از سطح فولاد جدا شده و خوردگی که بصورت حفره هایی ریز خود را در سطح فولاد نمایان می کند با چشم به راحتی قابل دیدن می باشد . ( تصویر C)

درجه D : سطح فولاد عاری از اکسید های حاصل از نورد بوده و خوردگی به صورت حفره سراسری بر کل سطح فولاد قابل مشاهده می باشد . ( تصویر D)

 

استاندارد ایزو 8501 ، همچنین درجه بندی آماده سازی سطوح از نظر بصری را مشخص می نماید ( تحت عنوان درجات تمیز کاری ) ، همچنین درجه بندی آماده سازی سطوحی که پوشش قبل آن به طور کلی حذف شده است .

آماده سازی سطوح با توجه به روش تمیز کاری سطح با حروف مناسب ( Sa - St - FI ) نشان داده می شود .

تمیز کاری پاششی Sa ( Sandblast )

آماده نمودن سطوح با استفاده از روش پاششی یا همان روش سندبلاست با حرف Sa نمایش داده می شود . باید توجه داشت قبل از تمیز کاری توسط روش سندبلاست می بایست لایه های سنگین ناشی از زنگ زدگی از سطوح جدا شده و حذف گردد ، همچنین سطح باید از چربی ها ، روغن و مواد زاید قابل رویت پاک باشد . این نکته در مورد سندبلاست یا تمیز کاری پاششی حائز اهمیت است که سطح مورد نظر پس از اجرای سندبلاست می بایست از گرد و غبار ناشی از ساینده ها تمیز شود .

سندبلاست سبک                                                              Sa1

سندبلاست عمیق                                                               Sa2

سندبلاست خیلی عمیق                                                       Sa2 1/2

سندبلاست تا حد قابل رویت فولاد                                     Sa3

 

تمیز کاری سطح با دست و ابزار قدرتی St

زمانی که آماده سازی سطح با روش تمیز کاری دستی و ابزار قدرتی مثل برس سیمی ، برس کاری ، ساییدن با دست یا ماشین انجام شود با حروف St نمایش داده می شود . همانند روش اجرای سندبلاست در روش تمیزکاری دستی نیز میبایست لایه های سنگین زنگ زدگی از روی سطح حذف و کنده شود ، آلاینده های سطحی مثل روغن ، چربی ، گریس و مواد زاید قابل رویت نیز باید از روی سطح پاک شوند . بعد از تمیز کاری با دست همانند اجرای سندبلاست بایستی سطح را از گرد غبار ناشی از تمیز کاری پاک نمود . درجات تمیزکاری با ابزار دستی به دو درجه تقسیم میشوند .

تمیز کاری کامل سطوح با ابزار دستی                                                               St2

تمیز کاری خیلی عمیق و بسیار کامل با ابزار دستی                                           St3

تمیزکاری با شعله FI

همانند دو روش سند بلاست و تمیزکاری با دست می بایست قبل از تمیزکاری لایه های سنگین زنگ از سطح جدا شود . بعد از تمیزکاری با شعله می بایست با ابزار برس سطح فلز را تمیز نمود . لازم به ذکر است روش تمیزکاری با شعله به ندرت استفاده می شود .

استاندارد تمیزکاری سطوح ایزو 2-8501

درجات آماده سازی برای سطوح فولادی قبلا رنگ شده پس از تمیزکاری و حذف پوشش موضعی این بخش از استاندارد بر پایه تجربه استوار است که حذف پوشش قبلی به صورت کامل نیاز نخواهد بود. این امر به ویژه در پروژه های تعمیر و نگهداری پالایشگاهها و نیروگاهها که میبایست به طور منظم سندبلاست و رنگ آمیزی شوند بیشتر نمایان می گردد .

پیمانکار تخصصی سندبلاست و رنگ آمیزی صنعتی