امروزه با توجه به اینکه بیشتر کارخانه ها ، پالایشگاه ها ، پترو شیمی ها ، نیروگاه های و دیگر واحد های شیمیایی از جنس فلز می باشند و با توجه به اینکه فلزات در شرایط محیطی نامناسب به زودی دچار فرسودگی می گردند لذا بهترین و مشهورترین روش ها را با اختصار جهت جلوگیری از پوسیدگی و برای دوام عمر آنها شرح میدهیم .


مفهوم آماده سازی :

همانگونه که از نامش پیداست به معنی آماده کردن سطح ( فلز یا غیر فلز ) برای اعمال یک یا چند لایه پوشش ، که آن پوشش میتواند رنگ و یا عایق و ... می باشد که این آماده سازی و اجرای پوشش به طرق مختلف از قدیم الایام در سراسر دنیا متداول بوده که البته بیشترین متداول ترین شیوه رنگ آمیزی می باشد

آماده سازی بر روی سطوح مختلفی که به شرح ذیل نام برده می شود مرسوم می باشد .

    فولاد Carbon Steel
    بتن
    آلومینیوم – روی – مس و ...
    فولاد ضد زنگ Stainless Steel
    چوب
    پلاستیک

که ما در این مبحث بیشتر به سطوح فلزی و بتنی به اختصار توضیح خواهیم داد .

اماده سازی بر روی سطوح فلزی خود به دو روش 1 – تمیز کاری و 2 – زبر سازی موجود می باشد . که در برخی موارد و هر دو روش با همدیگر انجام می پذیرد . که در روش اول به صورت شستشوی با آب . حلال ها انجام می پذیرد و روش زبر سازی نیز به چند صورت ، سمباده زنی ، پاشش ساینده ( سند بلاست ) ، و ابزار های مکانیکی ضربه ای و ... می باشد که در مباحث بعدی به اختصار توضیح داده میشود .

چسبندگی :

عامل چسبندگی یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده عملکرد چسبندگی بر روی سطح فلزی می باشد . که ارتباط بسیار مهمی با شیوه آماده سازی می باشد .

وجود 2 عامل مهم بر روی فلز می باشد که بحث چسبندگی بسیار بالا را ایجاد می کند . که عامل اول اماده سازی مناسب و دیگری وجود جاذبه بین پوشش و فلز می باشد که هر عامل نشات گرفته از بحث آماده سازی می باشد .

چسبندگی به 3 شکل ممکن بر روی فلز ایجاد میشود

1 – پیوند شیمیایی

2 – پیوند قطبی

3 – پیوند مکانیکی

پیوند شیمیایی :

بدون شک موثر ترین پیوند که رنگ و سطح فلز با هم نزدیک می شوند که یک پیوند اکسیژنی بوسیله سیلیکات با آهن سطح فلزی ایجاد می کند و متدوالترین آن پیوند غیر آلی فلز روی بر فولاد است .

پیوند قطبی :

دومین نوع پیوند ها که همان پیوندهای قطبی می نامند زمانی ایجاد می شوند که پوشش آلی و سطح فلز به اندازه کافی به یکدیگر نزدیک می شوند که نمونه بارز آن توسط رزین های وینیلی به شکل جالبی نشان داده می شوند

پیوند های مکانیکی :

در پیوند های مکانیکی که همان پیوند حاصل از ناهمواری ها بروی سطوح فلزی و یا غیر فلزی می باشد که در چسبندگی هم نقش بسزایی دارد . که در این روش هر چند ناهمواری ها بیشتر باشد قدرت پیوند رنگ ( پوشش ) با سطح فلز بیشتر می شود .

سندبلاست,سند بلاست,اجرای سندبلاست,اجرای سند بلاست,رن