تکنیکی از رنگ آمیزی که از طریق اسپری کردن رنگ انواع پوشش ( رنگ ، جلا ، لاک و ..... ) در هوا ، برای رنگ آمیزی بر روی انواع سطوح استفاده میشود.
یکی از روشهایی که مجری رنگ آمیزی میتواند استفاده نماید استفاده از روش ایر اسپری است .
روش کار ایر اسپری با استفاده از هواست ، مقداری هوا را در مخزن خود ذخیره نموده و ذرات رنگ را به صورت پودر در محیط منتشر می نماید . پیستوله برقی با استفاده از یک گان پاشش ، گازهای پودر رنگ را در هوا اسپری میکند . گان های رنگ پاش به شکل های مختلفی در بازار موجود است ، این گانهای رنگ پاش به انواع اتوماتیک ، دستی ، بادی و .... تقسیم میشوند .
تاریخچه ایر اسپری چیست ؟
اختراع روش رنگ آمیزی با ایر اسپری را عموما به فرانسیس دیویس  میلت نسبت میدهند . در سال 1982 در خلال ضرب العجل ساخت و اتمام نمایشگاه بین المللی کلمبیا، آقای دنیل برنام ( آرشیتکت معروف که ساخت نمایشگاه بین الملی کلمبیا در شهر شیکاگو را به عهده داشت ) ، آقای میلت را به عنوان مسئول رنگ آمیزی نمایشگاه منصوب نمود . ملیت بعد از آزمایشهای متعدد توانست ترکیبی از نفت و سرب سفید را با استفاده از شیلنگ و یک نازل مخصوص برای رنگ آمیزی به کار برد که نسبت به رنگ آمیزی به صورت سنتی با برس به طور قابل ملاحظه ای سریع تر بود . با استفاده از این روش پیمانکار رنگ آمیزی توانست در مدت تعیین شده برای ساخت نمایشگاه اجرای رنگ آمیزی را به پایان برساند . در سال 1949 ادوارد سیمور موفق به ساخت اسپری رنگ شد که در آن از ترکیب گاز و رنگ به صورت پودر استفاده شده بود .
در شکل زیر یک نمونه از گان مخصوص ایر اسپری را میبینید.